Västerängsgatan 15

Solängen, Mölndal

Bildgalleri

Västerängsgatan 15
Solängen

En tidlös kärlekshistoria i Solängen – varsamt bevarad tjugotalsvilla omgiven av blomsterprakt

Utgångspris
9 250 000 kr
Objekttyp
Friliggande Villa
Boarea
134 kvm
Ägandeform
Friköpt
Rum
6 rok
all fakta
Byggnadsår
2
1
0
9
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
Västerängsgatan 15
Solängen, Mölndal
Fasadskiss

Beskrivning

I hjärtat av det rofyllda och lummiga Solängen i Mölndal ligger denna särdeles charmiga villa, uppförd 1924 i tidstypisk tjugotalsklassicistisk stil. Huset är ett ovanligt välbevarat original, vars nuvarande ägare varsamt återfört det till sitt ursprungliga uttryck – med stor kärlek till detaljerna och respekt för byggnadens själ. Nästan allt är bevarat från byggnadsåret, och där något behövt ersättas har äldre delar med omsorg hämtats från andra samtida hus. Ljus letar sig in genom spröjsade fönster med ytterbågar i handblåst glas som mjukt filtrerar solens strålar. De moderna innerglasen erbjuder god isolering utan att kompromissa med det klassiska uttrycket. När kvällen kommer sprider elden i kakelugnarna ett milt sken och en behaglig värme i rummen. Här erbjuds ett boende att trivas i, både ute och inne. Trädgården är en liten oas med gamla äppelträd, frodiga hallonbuskar och blomsterprakt i form av prunkande perenner av gammaldags slag. Läget är barnvänligt och naturnära, men med gångavstånd till Mölndals charmiga centrum med caféer, restauranger, butiker och goda kommunikationer.

Historia och varsam restaurering

På lugna Västerängsgatan i Solängen reser sig denna välbevarade tjugotalsklassicistiska villa, uppförd 1924 av byggnadssnickaren Jonas Larsson som bostad åt sin familj. Huset ritades efter typritningar av arkitekt Gustaf E. Pettersson, framtagna av Statens Byggnadsbyrå under stadsarkitekt Sigurd Westholms ledning, och speglar det tidstypiska formspråket från 1920-talet med sina rena linjer och klassicerande detaljer.

Endast fyra familjer har bott i huset genom åren, vilket bidragit till att bevara dess själ och arkitektoniska integritet. Nuvarande ägare har med stor känsla och respekt för byggnadens historia genomfört en omfattande restaurering, där målet varit att återskapa husets ursprungliga karaktär. Nästintill allt är i original från byggåret, och de detaljer som inte bevarats har med stor omsorg ersatts med samtida material – ofta hämtade från andra äldre hus. De spröjsade fönstren kommer från en villa i Karlstad från 1928, trappräcket på yttertrappan från ett hus i Halmstad från 1923 och ytterdörren har sitt ursprung i ett hus i Tidaholm, byggt 1918. De över hundra år gamla Höganäsklinkerna i hallen har tidigare legat på golvet i en skånsk lanthandel.

Lister och foder har, där originalen saknats, nytillverkats med originalen som förlaga. Merparten av snickerierna är målade med linoljefärg, och i största möjliga utsträckning har de ursprungliga kulörerna återskapats. Väggarna pryds av nytryckta tapeter med mönster formgivna inför Hemutställningen 1917 på Liljevalchs konsthall – en viktig milstolpe i svensk formhistoria samt tapeter från William Morris och Designers Guild.

Även de funktionella detaljerna har restaurerats med varsam hand. Gästtoaletten på nedre plan har inretts med tvättställ, kranar och högspolande wc-stol från från engelska Burlington. Samtidigt har moderna bekvämligheter integrerats för att möta dagens krav på komfort och funktionalitet.

Planlösningen är i stort sett oförändrad sedan huset byggdes som tvåfamiljsvilla. Det övre köket används idag som sovrum, där det ursprungliga skafferiet bevarats och nu fungerar som garderob. Köket på nedre plan är från Lidhults, med moderna vitvaror diskret integrerade för att smälta in i den äldre miljön. Original köksluckor har återanvänds i tvättstuga och garderob i källaren.

Fönstren är tillverkade i massivt kärnträ, där ytterbågarna har kvar sitt handblåsta glas medan innerbågarna försetts med energiglas för bättre isolering. Fasaden pryds av en tidstypisk locklistpanel, även den i kärnträ. Vid tilläggsisolering av väggar och vind har man använt linisolering – en ekologisk och diffusionsöppen naturprodukt som låter huset andas.

Taket har lagts om, huset har dränerats och fått nya dräneringsskivor. Samtliga vatten- och avloppsledningar har bytts ut, och värmesystemet har moderniserats med nya termostater och returventiler. Ny, effektiv luft- och vattenvärmepump har installerats. De eldningsbara kakelugnarna har sotats, brandskyddskontrollerats och provtryckts. Alla rör och el är ny installerade, men originaldetaljer har bevarats där det varit möjligt. Huset är även förberett för dagens digitala livsstil med indragen fiber och nätverksuttag i samtliga rum.

Vardagsrum och matsal

Husets vardagsrum och matsal är två generösa hörnrum med rikligt ljusinsläpp från fönster i flera väderstreck – söder och väster i det ena, väster och norr i det andra. En nybyggd altan finns i söderläge där både matbord och loungemöbler ryms. När kvällen faller blir stämningen ombonad och rofylld, inte minst när eld flammar i de ståtliga kakelugnar som pryder vardera rum. Rummen bjuder in till umgänge, och i matsalen ryms middagar med många kring bordet. Ett charmigt, inbyggt linneskåp erbjuder plats för dukar och serveringstillbehör.

Ytskikten är tidstypiskt utförda med kalkputsade väggar och tak. Vardagsrummet smyckas av tapeten ”Fågelblå” från Lim & Handtryck – ett nytryck av Carl Malmstens mönster från Hemutställningen 1917. Golvet består av ett fernissat brädgolv. I matsalen sitter en tapet från Designers Guild och grangolvet är vackert vitkalkat. I rummet finns också ett porslins-/linneförråd.

Kök

Det nya köket från Lidhults är både funktionellt och estetiskt tilltalande. Rikligt med ljus kommer in från fönster i två väderstreck. Förvaringsutrymmena är väl tilltagna och överskåpen sträcker sig hela vägen upp till taket. Här finns bra arbetsytor och ett rymligt, bevarat skafferi med plats att kliva in i. På golvet ligger ett vackert kalkstensgolv från Kinnekulle. Köksbänkarna är i smakfull Silestone och den underlimmade dubbla diskhon kommer från Nordic Industry. Blandaren från Tapwell. Spisen som är 90 cm bred är från Smeg och fläkt från Fjäråskupan. Kylskåpet med både is, vatten, frys och vinskåp kommer från Grundig och är i rostfri design, medan diskmaskin kommer från Miele och mikro från Siemens. Samtliga maskiner är diskret integrerade i den nybyggda köksinredningen. Väggarna är klädda med pärlspont målad med linoljefärg, och vid spisen skyddar vitt kakel i halvförband mot stänk.

Arbetsrum

Mellan tamburen och vardagsrummet finns ett trivsamt rum med fönster mot söder. Det fungerar utmärkt som arbetsrum, gästutrymme eller bibliotek. Väggarna är klädda med linoljemålad pärlspont, och golvet består av fernissad gran.

Toalett

I direkt anslutning till arbetsrummet ligger en charmig toalett, inspirerad av äldre tiders badrumskultur. Tvättställ, kranar och den högspolande wc-stolen är från engelska Burlington, vars funktion anpassats till dagens standard. Golvet är belagt med kolmårdsmarmor och väggen har grönt italienskt kakel samt pärlspont.

Tambur

Husets tambur är ljus och välkomnande, med dagsljus från ytterdörrens glas och ett fönster i trapphuset. Pärlsponten på väggarna är målad med linoljefärg och golvet pryds av vackert patinerat Höganäsklinker från en gammal skånsk lanthandel.

Trappa

Den tidstypiska trappan är målad. Trappräcket, liksom väggarnas pärlspont, är också målade med linoljefärg. Ett fönster i söder låter ljuset flöda fritt genom trapphuset.

Övre hall

Trappan leder upp till en rymlig hall med fönster mot öster. Härifrån nås övre planets alla rum. Väggarna är klädda med linoljemålad pärlspont och brädgolvet är vackert såpskurat.

Sovrum

Ett rofyllt sovrum vetter mot öster. Ursprungligen var detta köket i den övre lägenheten, men idag fungerar rummet utmärkt som master bedroom. En delvis inbyggd alkov ger plats för dubbelsängen och det bevarade originalskafferiet fungerar perfekt som klädgarderob. Här finns också en sidogarderob med fönster och generös förvaring. Tapeten i sidogarderoben är ett nytryck av Uno Åhréns ”Elsagården”, formgiven för Hemutställningen 1917. Rummet har brädgolv i oljad gran och väggar i linoljemålad pärlspont samt färg från Little Green/Delicate Blue samt en tapet från Designers Guild.

Allrum / två barnrum

Det stora rummet mot väster kan användas som ett luftigt allrum eller enkelt delas av till två barnrum, båda med egna fönster. Väggarna är tapetserade med en ljus tapet från Morris. Här finns även en eldstad. Golvet är målat i rutmönster med linoljefärg i två toner. Sidogarderoben har såpskurat trägolv och väggar är tapetserade med en randig tapet från Sandberg.

Badrum

Badrummet ligger under en takkupa mot söder och rymmer WC, handfat och duschhörna. Badrumsmöbeln är från Lidhults/Duravit och har en vacker skiva i Carraramarmor. Här finns klassiska armaturer från Vola, franska Horus och en elegant golvbrunn från Unidrain. WC:n är från engelska Burlington. Ytterväggen är klädd i linoljemålad pärlspont och de övriga väggarna är vitkaklade. En dekorativ rand av 1940-talskakel från Upsala-Ekeby bryter av. Golvet, som har skön golvvärme, är belagt med vacker Kolmårdsmarmor.

Källare

Husets källare rymmer separat förråd med varmvattenberedare, frys, tvättstuga, vinkällare, kontor och mycket goda förvaringsmöjligheter med möjlighet till gillestuga eller sovrum. Tvättstugan är utrustad med tvättmaskin och torktumlare från Bosch, här finns också ett charmigt badkar.

Trädgård

Den lummiga trädgården är en fridfull oas med välskött gräsmatta som bjuder in till lek, vila och samvaro. En skyddad berså – stenlagd med granit från 1920-talet – ger plats för kaffe i solen eller middag i skuggan. Trädgården är rik på äldre växtlighet: äppel- och päronträd, plommon, en ståndaktig björk, vinrankor, bärbuskar med krusbär, vinbär, hallon, jordgubbar, rabarber samt blomsterprakt med rododendron, klematis, kaprifol, syrener och perenner som rosor, lökväxter, ramslök, krolliljor, pioner, hortensia, prästkragar, allum, lavendel, kattmynta, flox, gullvivor, löjtnantshjärta, vitsippor, iris och olika liljor. I trädgården finns också ett nybyggt cykel- och redskapsförråd samt en isolerad snickarbod.

Parkering

Det finns plasts att parkera tre bilar på tomten varav en plats har elbilsladdare.

Planritning

Rum
6 rok
Boarea
134 kvm
all fakta

Huset & Kvarteret

Solängen i Mölndal är en charmig stadsdel som kombinerar historisk karaktär med modern bekvämlighet. Med sina lugna villagator, grönskande parker och närhet till både natur och stadsliv erbjuder området en trivsam miljö för såväl barnfamiljer som äldre.

Området började utvecklas i början av 1900-talet, då arbetare från Göteborg sökte sig till lugnare områden utanför stadens brus. Ett av de första husen byggdes omkring 1910 av typografen Oskar Börjesson på Solhemsgatan 22. Under 1920-talet fortsatte expansionen med villor i klassicistisk stil, ofta uppförda av lokala hantverkare. Ett exempel är en villa från 1924, byggd av snickaren Jonas Larsson, som senare restaurerats till sitt ursprungliga skick.

Solängen är rik på grönområden och erbjuder flera möjligheter till rekreation. Solängsparkens lekplats är en grön oas mitt i villaområdet, med gungor, klätterställning, basketkorg och bordtennisbord. Flygelleken, belägen i närheten, har ett trafiktema och erbjuder boulebana, bollplan och ängsytor. För den som söker större naturområden finns Änggårdsbergen, Safjället och Stensjön inom räckhåll, med vandringsleder, badplatser och cykelleder.

Här finns god tillgång till service. I närheten finns livsmedelsbutiker, caféer och skolor. Området är välförsett med kollektivtrafik, med busslinjer som snabbt tar dig till centrala Mölndal eller Göteborg. För den bilburne är det enkelt att nå E6:an, vilket underlättar pendling.

Solängen präglas av en stark gemenskap och ett aktivt föreningsliv. Området har en blandning av äldre villor och nyare bostäder, vilket skapar en dynamisk och inkluderande atmosfär. Närheten till både stad och natur gör Solängen till ett attraktivt val för den som söker balans i vardagen.

Byggnadstyp: Tjugotalsklassicism

I efterkrigstidens Sverige rådde bostadsbrist i städerna. För att råda bot på detta och skapa prisvärda bostäder åt arbetande människor startades bland annat Stockholms Kooperativa Bostadsförening 1916 och Hyresgästernas Sparkasse och Byggnadsförening (HSB) 1923. Med kooperativa bostadsföreningar som byggherrar fanns nu möjligheten att planlägga hela kvarter i ett sammanhang istället för ett hus i taget. Samtidigt blev den goda bostadens utformning en viktig fråga i hela samhället och en utredning gjordes: ”Praktiska och hygieniska bostäder”. Husen byggdes ofta under stor prispress men med stor omsorg om material och utformning.

Karta

Västerängsgatan 15
Solängen, Mölndal

Hej! Jag heter Krister Nilsson och är ansvarig mäklare för Västerängsgatan 15. Vad kan vi stå till tjänst med? Välj det som passar dig bäst här nedan.