Birgittagatan 2A

Kungsladugård, Göteborg

Bildgalleri

Foto: Maria Sahlander
Birgittagatan 2A
Kungsladugård

Ljus och charmig landshövdingehusetta med vackra originaldetaljer

Objekttyp
Lägenhet
Boarea
44 kvm
Ägandeform
Bostadsrätt
Avgift
3 318 kr/mån
Rum
1 rok
Våning
2 av 3, ingen hiss
all fakta
Byggnadsår
2
1
0
9
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
Birgittagatan 2A
Kungsladugård, Göteborg
Fasadskiss

Beskrivning

I ett vackert landshövdingehus från 1910-talet finner vi denna mysiga hörnlägenhet om ett rum och kök. Originaldetaljer såsom väggspont, lister, skurklossar, spegeldörrar och takrosett har bevarats, och i hela lägenheten är brädgolven framtagna. Lägenheten passar perfekt för såväl en singel som ett par, och vardagsrummets sovplats rymmer lätt och ledigt en 160-säng. Köket är rymligt och här kan man duka upp till stora middagar med vännerna. Takhöjden är luftig, och ljuset strömmar in genom tidstypiska fönster i två väderstreck. Från fönstren har man trevlig utsikt mot hamnen, Stenabåtarna, Eriksbergskranen och Älvsborgsbron. Läget är mycket angenämt, och ett stenkast från lägenheten finns Klippan och Röda stens klippor och brygga. Det är även nära Mariaplans sjudande kafé- och restaurangliv.

Vardagsrum

Ett brett treluftsfönster fyller vardagsrummet med ljus samtidigt som det, tillsammans med takhöjden, skapar en härligt luftig atmosfär. Härifrån har man vacker utsikt mot Älvsborgsbron. Rummet är lättmöblerat och det finns gott om plats för både soffgrupp och en 160-säng. Förvaringsmöjligheter erbjuds i form av en inbyggd originalgarderob med spegeldörr. Rummets väggar är målade i en ljus kulör, och det framtagna brädgolvet är slipat och vitlaserat.

Kök

Köket bjuder in till både matlagning och umgänge, och det finns plats för att duka upp till stora middagar. Hemmakockarna har gott om svängrum, och tack vare öppningen mot vardagsrummet har man kontakt med gästerna. Det är väl tilltaget med förvaring och köksskåpen har vita luckor med fina knoppar och beslag. Köket är utrustat med spis, fläkt, kyl/frys och diskmaskin som är integrerade i inredningen. Det framtagna brädgolvet är slipat, och kökets vackra väggspont är målat i vitt.

Badrum

Badrummet, totalrenoverat i samband med stambytet 2009, inrymmer duschhörna, WC, handfat och väggskåp med spegel. Väggarna är klädda med vitt kakel och golvet belagt med grått klinker.

Hall

Hallen är lägenhetens nav, och härifrån når man alla rum. Här finns det gott om plats för jackavhängning och skoställ, och utmärkt förvaring erbjuds i form av en dubbelgarderob. Väggarna är klädda med vitmålad spont, taket är målat i en härlig röd kulör och golvet är belagt med ett mönstrat klinkergolv.

Planritning

Rum
1 rok
Boarea
44 kvm
Avgift
3 318 kr/mån
Våning
2 av 3, ingen hiss
all fakta

Huset & Kvarteret

Landshövdingehuset vid hörnet Karl Johansgatan 114 och Birgittagatan 2 uppfördes 1917/1918 som bostadshus för anställda hos Göteborgs Spårvägar. Stilen är nationalromantisk, och ritningarna signerade arkitekt K. S. Hansson. Liksom lägenheten är huset i gott skick, och takomläggning, fasadmålning med mera har utförts under de senaste åren.



Ett underbart boende erbjuds, och till huset hör en vacker innergård med härlig grönska och gatstensbelagda gångar. Mitt på gården växer Kungsladugårds äldsta kastanjeträd, och det finns även prunkande rabatter, örtodlingar, lekplats, trädgårdsmöbler och platsbyggd grill. Det är ett fristående hus med trivsam villakänsla, och hela tomten ramas in av en lummig häck. Källaren inrymmer en gemensam tvättstuga, och eftersom föreningen inte har så många lägenheter är det aldrig något problem att hitta en ledig tvättid inom ett par dagar.



Läget är mycket angenämt, och ett stenkast bort finns Klippan och Röda stens klippor och brygga där man kan njuta av solen och det glittrande vattnet. Det är även nära till Mariaplans smörgåsbord av kaféer, restauranger och charmiga småbutiker. Närservicen är utmärkt och i området finns bland annat systembolag, matbutiker, grönsakshandlare, fiskbutik, minilivs och take away. Dessutom är det enkelt att ta sig till andra delar av staden, och spårvagnshållplatsen runt hörnet trafikeras av linje 3 och 9 med täta turer. Från Klippans färjeläge kan man ta Älvsnabben, Göteborgs trevligaste färdmedel, över till Eriksberg och in till stan.

Område: Kungsladugård

De många kaféerna, restaurangerna och småbutikerna ger Kungsladugård en levande småstadskänsla. En stad i staden. Lägg där till den omedelbara närheten till Slottsskogen och det vackra älvinloppet vid Klippan och Röda Sten och det är inte svårt att förstå varför Kungsladugårdsborna älskar sin stadsdel. Den norra delen består av landshövdingehus medan den södra domineras av vackra radhus och villor byggda mellan 1920 och 1950.

Byggnadstyp: Landshövdingehus

Vid mitten av 1800-talet började urbaniseringen att ta fart på allvar i Sverige. Industrin hade kommit igång och städerna lockade landsbygdens folk med arbetstillfällen. Flyttlassen gick täta och städerna växte mycket fort. Inte minst Göteborg som på tjugo år mer än dubblade sin befolkning.

Karta

Birgittagatan 2A
Kungsladugård, Göteborg