
Såld: Stockholmsgatan 40 L
Bildgalleri
Foto: Mariette Svensson Text: Johan Lundgren

Ljus och mysig landshövdingehustvåa med fina originaldetaljer
1
9
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0

Beskrivning

En halv trappa upp i ett av Bagaregårdens landshövdingehus finner vi denna väldigt mysiga och lugna tvåa. Lägenheten andas 1920-tal med en modern touch, och de senaste årens renoveringar har genomförts med en känsla för gammaldags charm och karaktär. Brädgolven är framtagna och originaldetaljer såsom serveringsskåp och spegeldörrar har bevarats. Lägenheten känns större än vad antalet kvadratmeter anger och i köket finns det plats för att duka upp till trevliga middagar med många gäster. Takhöjden är luftig och tack vare fönster i motsatta väderstreck flödar ljuset hela dagen. Trots att vardagsrummet vetter mot leden är lägenheten väldigt tyst och utanför fönstren är det lummig grönska under sommarhalvåret. Från köket och sovrummet är det utsikt över kvarterets underbara innergård. Kvarteret ligger mitt emellan innerstadens puls och Delsjöområdets naturreservat, och på promenadavstånd har man såväl trevliga restaurangstråk som Skatås motionsområde och Härlanda tjärns badplats.
Vardagsrum
Fönstret i nordväst fyller vardagsrummet med ljus, och från vår till höst letar sig kvällssolens sista strålar in. Det lummiga trädet utanför fönstret gör rummet harmoniskt och svalt även under de varmaste månaderna. Rummet är lättmöblerat och det finns gott om plats för soffa, TV-bänk, bokhylla med mera. Liksom i övriga lägenheten skapar takhöjden en luftig atmosfär. Det framtagna brädgolvet är vitbetsat och rummets väggar målade med en behaglig ljusgrå färg.
Sovrum
Tack vare sovrummets rofyllda gårdsläge sover man gott om nätterna. Gården är stängd för allmänheten, så ljumma sommarnätter kan man tryggt sova med öppet fönster. En dubbelsäng med nattduksbord ryms lätt och ledigt, och rummets tre garderober sväljer det mesta i klädväg. Den inbyggda garderoben är i original från 1920-talet. Det framtagna brädgolvet är vitlaserat och rummets väggar målade med färgen ”Simplicity Greige” Från Nordsjö Idé & Design.
Kök
Även från köksfönstret blickar man ut mot kvarterets underbara innergård. Köket bjuder in till umgänge och det finns plats för att duka upp till stora middagar i goda vänners lag. Den rymliga matplatsen vid fönstret har en inbyggd sittbänk och en vacker bröstpanel i pärlspont. Hemmakockarna har gott om svängrum och köksbänkarna är i trä som behandlats med vit hårdvaxolja. Trots att man för en luftigare känsla valt bort överskåp är det väl tilltaget med förvaring, och det bevarade serveringsskåpet från 1920-talet är ett charmigt inslag. De moderna bänkskåpen har ljusa luckor och lådor i lantlig stil. Alla vitvaror – spis, fläkt, diskmaskin (2015) och kyl/frys (side-by-side) – är i rostfri design. Kökets väggar är målade i ljusgrått och ovanför spisen och köksbänkarna letar sig vitt kakel i halvförband hela vägen upp till taket. Det framtagna brädgolvet är vitbetsat.
Badrum
Lägenhetens fräscha och kvadratsmarta badrum inrymmer duschhörna, handfat, toalett och inbyggda hyllor i nisch. Duschhörnan skärmas av med en infällbar glasvägg och tack vare god ventilation torkar badrummet snabbt efter att duschen använts. Golvet är belagt med mörkgrå klinker med golvvärme och väggarna helkaklade i vitt med infälld spegel ovanför handfatet.
Hall
Den voluminösa hallen är som ett trivsamt extrarum med plats för exempelvis arbetshörna, bokhyllor eller förvaringsmöblemang. Vid ytterdörren finns det gott om utrymme för jackavhängning och längst in erbjuds förvaring från golv till tak i form av en inbyggd originalgarderob. Hallen binder samman lägenheten och det vitbetsade brädgolvet löper tröskelfritt genom ingångarna till vardagsrummet, sovrummet och köket. Väggarna är målade med den fina grågröna färgen ”Restful Le Havre” från Nordsjö Idé & Design.
Planritning
Huset & Kvarteret
Landshövdingehuskvarteret Omberg II började byggas 1927 och invigdes året därefter under pompa och ståt. Arkitekt var Arvid Fuhre som även ritat många andra av de äldsta HSB-husen i staden. Utförandet präglas av tjugotalsklassicismens lätta stilfullhet, och mot Stockholmsgatan markeras mittpartiet med ett vackert krönt torn. Det är ett så kallat storgårdskvarter och den stora innergården är en grönskande oas med träd, buskar, pallkragar, trädgårdsland, rabatter och fontän. Gården bjuder in till sommarkalas och härliga grillkvällar, och här finns flera sittgrupper och grillar. Förutom en underbar utemiljö har föreningen även en fräsch tvättstuga, egen pub och en fin gästlägenhet som man kan hyra när man får långväga besök.
Läget är mycket angenämt och här i Bagaregården, en mysig stadsdel som bevarat sin gammaldags charm genom åren, erbjuds ett lugnt och avskilt boende mitt emellan innerstadens puls och Delsjöområdets naturreservat. Strax utanför kvarteret bjuder Ånäsfältet in till solning, spontana picknickar eller bollspel med kompisarna. På kort promenadavstånd finns kaféer, restauranger, bagerier, Olskrokstorgets kommers, Skatås motionsmöjligheter och inte minst Härlanda tjärns badplats. Kommunikationerna är utmärkta och spårvagnshållplatsen strax utanför kvarteret trafikeras av linje 6 och 8 med täta turer. Det är även nära till Redbergsplatsen som fungerar som knutpunkt för flera buss- och spårvagnslinjer.

Område: Bagaregården
Bagaregården är en lugn och mysig stadsdel vars charm bevarats genom åren. Gatorna är trädkantade och landshövdingehusen ramar in stora, grönskande gårdar. Bebyggelsen är småskalig och består av landshövdingehus, villor och radhus uppförda mellan förra sekelskiftet och 1930. Lugnet råder i större delen av stadsdelen men efter huvudstråken Stockholmsgatan och Ånäsvägen hittar man charmiga småbutiker som skapar liv och rörelse.
