
Såld: Härbärgesvägen 2, 3 tr
Bildgalleri

Omsorgsfullt renoverad sekelskiftes-trea med högt och fritt läge
1
9
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0

Beskrivning

Uppe bland trädkronorna ligger denna vackra sekelskiftesdröm på populär adress mitt i Aspudden. Samtliga fönster är lugnt belägna mot gården och Härbärgesvägen. En fantastisk hörntrea med många ljuvliga och spröjsade fönster som ger ett rejält ljusinsläpp, samt fin utsikt över takåsarna, lummiga träd och himlen. Takhöjden på ca. 2,75 meter bidrar till en underbar rymd. På golvet ligger ett mjukt trägolv och i hallen ett snyggt schakrutigt klinkergolv i marmor. Köket är omsorgsfullt renoverat -17 med marmorskiva och Smegspis och de två sovrummen är båda rymliga och rogivande mot lugn gård. Under våren blommar körsbärsträden utanför, drömmigare bostad blir svårt att finna. Under 2025 gjorde föreningen om lokalutrymme till två bostadsrätter som sedan såldes, vilket stärkte ekonomin enormt. Lån/kvm uppgår nu till ca. 2920 kr/kvm. Se mer info under fliken 'ekonomi' i föreningsinfon.
Hall
Stor och välkomnande hall med ett vackert marmorgolv grön och vit marmor. Platsbyggd klädkammare ger bra förvaring.
Kök
Mycket stilrent och fint renoverat kök -17 med Carrara marmorskiva och köksluckor i en behaglig grön nyans som bryter av fint mot den kaklade väggen i vitt. Köket är utrustat med diskmaskin, kyl/frys, extra bred Smeg-spis med häll och ugn. Trevlig matplats intill det spröjsade fönstret.
Vardagsrum
Med en öppen planlösning in mot köket ligger det mysiga vardagsrummet. Vackert trägolv och spröjsat fönster inger en mycket behaglig och hemtrevlig känsla.
Sovrum
Sovrum med ljuvligt hörnläge och två underbara fönster som ger en insynsfri och vacker utsikt. Tyst beläget mot den lugna gatan och gården. Platsbyggd garderobsvägg med beslag från Byggfabriken.
Sovrum
Det andra sovrummet är även det rymligt och har en platsbyggd garderobsvägg. Fint fönster ut mot gården.
Badrum
Helkaklat och rymligt badrum med dusch och tvättmaskin. Intill badrummet finns ett förråd med torktumlare.
Övrigt
All el i bostaden drogs om -17. Det är ingen bostad ovan denna, utan endast vindsförråd. Samtliga fönster har nyinstallerade markiser.
Planritning

Huset & Kvarteret
Huset med adress Härbärgesvägen 2 byggdes år 1912 i jugendstil enligt ritningar av arkitekten Albin Brag. Den nya stilen spreds snabbt och dominerade vid början av 1900-talet arkitekturen i hela Europa på ett sätt som klassicismen gjort hundra år tidigare. Jugendstilen kom att utveckla särpräglade nationella och regionala former och kallades Art Nouveau i Frankrike och Modern Style i England. Läget är mycket angenämt och här i Aspudden, en mysig stadsdel som behållit sin äldre charm genom åren, myllrar det av kaféer och restauranger. Det är som en stad i staden med en egen prägel och ett gemytligt gatuliv. På kort promenad- och cykelavstånd finns flera grönområden, och varma sommardagar är badplatserna vid Vinterviken och Örnberget givna utflyktsmål. Närservicen och kommunikationerna är goda och vid Aspuddens tunnelbanestation, ett stenkast från lägenheten, ligger ett litet centrum med bland annat ICA-butik och med tunnelbana tar man sig till Södermalm på bara några minuter. På andra sidan gatan har man Biograf Aspen som byggdes 1940 och var under 50-60 talet en av Aspuddens tre biografer. Idag har Aspen öppet varje dag och erbjuder ett varierat utbud av film, konserter, scenframträdanden och utställningar, man kan även äta eller ta ett glas i deras mysiga bistro bar.

Område: Aspudden
Aspudden, som är en av Stockholms första förstäder, är en levande stadsdel med varierad bostadsbebyggelse präglad av stora estetiska kvaliteter. Bebyggelsen har vuxit fram i tydliga årsringar och i stadsdelen finns hyreshus i böljande jugendstil från förra sekelskiftet, punkthus och lamellhus från 1930–1950-talet på de höglänta partierna liksom ett antal småhus och moderna infills.

